Rybářské vlasce – na co se zaměřit při výběru?

on .

Rybářské vlasce jsou neoddělitelnou součástí v rybářské výbavě, proto správný výběr vlasce rozhodně ovlivní následný průběh rybolovu v mnoha ohledech. Při rozhodování se rozhodně zaměřte na materiál, průměr rybářského vlasce i barvu. Vlasce mohou vypadat opravdu podobně, ale není tomu tak. Mají specifické vlastnosti, kdy každá z nich má svůj význam při lovu daného druhu ryby. Pro příklad při lovení kaprů je kvalita vlasce naprosto klíčová. Vzhledem k dlouhým vzdálenostem nahazování potřebuje rybář totiž rybářský vlasec s malou průtažností.vlasce

V základu se dělí na monofilní a splétané. Monofilní rybářské vlasce se nabízí měkké, středně tvrdé, tvrdé a ultra tvrdé vzhledem k jejich průtažnosti. Čím větší průtažnost mají, tím více se zhoršuje viditelnost záběrů při lovu. Záběr není tak viditelný a zřetelný. Pokud lovíte na feeder, potřebujete nejlépe co nejnižší průtažnost. Některé vlasce mohou mít průtažnost až 30 %.

Splétané šňůry (multifil), na tento typ přešel nejeden rybář, jelikož nemá defacto žádnou průtažnost. Dokonce ucítíte i jemný dotyk opatrné ryby nebo pohyb návnady. Vyznačují se velkou nosností a tvrdostí.

MATERIÁL

K výrobě vlasců se dnes využívají umělá vlákna. Zejména pak nylon, polyethylen, polyvinylidenfluorid, dacron nebo dyneema. Mezi poměrně nový druh vláken se řadí ty, které jsou vyrobeny s pomocí nanotechnologie (tzv. nanofil).

RYBÁŘSKé VLASce - PRŮMĚR A Jejich NOSNOST

Průměr rybářského vlasce se uvádí nejčastěji v milimetrech. Nejběžněji prodávané rybářské vlasce mají průměr od 0,06 do 0,70 mm. Kvalitnější výrobci, které lze řadit mezi prémiové, uvádí opravdu kontrolovaný průměr v celé své délce vlasce. Ne všechny značky takový údaj zahrnují. Nicméně pokud ano, vyhnete se alespoň problému s tenčími místy na vlasci. Protože zrovna pevnost patří mezi velice důležitě vlastnosti, kterou rybáři potřebují.

Pokud jde o lovení především menších ryb ve stojaté vodě bez vázek, postačí malý průměr (0,16 – 0,20 mm). Jestli se ale chystáte ulovit kapra, moc vám neposlouží. Zde se doporučuje průměr od 0,25 do 0,35 mm. Při chytání ve složitějších podmínkách lze použít kmenový rybářský vlasec, který má průměr zhruba 0,28 mm a více. Zároveň díky neustále se zlepšující technice se prodlužuje díky pevnosti i životnost. Moderní rybářský vlasec o průměru 0,15 mm nabízí pevnost už i okolo 2 kg.

JAKOU BARVU RYBÁŘSKÉHO VLASCE ZVOLIT?

Při rybaření je také dále zásadní i barva rybářského vlasce, protože nejideálněji by vlasec ve vodě neměl být vůbec viditelný pro rybu. Zelená barva se volí do čistějších vod s dobrou viditelností, případně zelenější vody. Pokud se rybaří v bahnitých místech se zbarvenou vodou do hněda, nabízí se jako vhodná varianta hnědé rybářské vlasce. Často ale dochází k problému, kdy vlasec nevidí vzhledem k podobnosti barvy s prostředím ani rybář. Proto se začaly vyrábět rybářské vlasce fluorescenční. Ryba i rybář vidí vlasec jako přerušovanou čáru.

Na závěr jedna důležitá rada: vlasec není nezničitelný, tak jej nenechávejte na navijáku věčnost. Během rybaření se rybářský vlasec opotřebovává. Výměna by se měla nejlépe provádět aspoň 1x během sezóny.

Při nákupu se zaměřte především na druh lovené ryby a místo, kde budete rybařit. Pokud si nejste jistí svým výběrem, konzultujte to raději s odborníkem. Na e-shopu Pod hladinou vám radí poradí nejen s volbou nejvhodnějšího rybářského vlasce.